Priča o istarskom medu
Fri, Jan 29, 2010
U ove zimske dane sigurno koristite med u čaju ili nekom drugom napitku. Preporučam najmanje jednu žlicu meda dnevno – žlicu punu zdravlja. Istarski je med zasigurno jedan od kvalitetnijih u Hrvatskoj, jer je Istra poznata po svojim prirodnim ljepotama i čistom okolišu. Upravo pčelari paze da pčele idu na ispašu samo gdje je netaknuta i čista priroda. Za prikupiti što više meda, pčelari svoje košnice sele pa i po nekoliko stotina kilometara.
Od poznatijih vrsta meda u Istri svakako je bagremov med za koji kažu da je dobar protiv stresa, zatim livadni med koji daje novu snagu te kestenov med koji pomaže kod probavnih smetnji i drugih poteškoća. Za odabrati med, kažu da je isto kao kad odabirete omiljeni kafić i kavu, odaberete jednom i ne mijenjate.
Za upoznati na jednom mjestu vrsne istarske medare preporučujem odlazak na Smotru vina, meda i domaćega kruha koja će se održati 6. veljače u Rakotule, mjestu nedaleko Poreča (Karojbe). Tu ćete na jednom mjestu upoznati ponudu vinara i proizvođača meda iz okolice Karojbe, a pružit će vam se i prilika da probate i pravi domaći kruh.
Ako propustite smotru u Karojbi, sljedeća prilika vam je probati slatki pčelinji proizvod 26. i 27. veljače u Pazinu. Tu ćete se upoznati ne samo s gotovim proizvodom - medom, već i s pčelarskom terminologijom i saznati sve o pčelarenju u Istri.
Dođite u Istru i zasladite se medom!





by: Nives Matić