Što je zajedničko gradovima na 45. paraleli?
Thu, Dec 11, 2008
Znate li što imaju zajedničko otok Krk, Torino (Italija), Bordeaux (Francuska), Ottawa (Kanada), Minneapolis i Portland (SAD), Hokkaido (Japan), Harbin (Kina) i Krasnodar (Rusija)? Osim što su svi navedeni gradovi prekrasni i vrijedi ih posjetiti, zajedničko im je što se nalaze na 45 paraleli ili 45 stupnju sjeverne geografske širine. Gradovi na toj paraleli također dijele i slične klimatske prilike.
Tako otok Krk ima mediteransku klimu s toplim ljetima i blagim zimama. Zimi se temperatura spušta do oko pet stupnjeva Celzijusa, iako ponekad može pasti i ispod ništice. To godišnje doba karakterizira nešto više padalina te često bura, hladan vjetar koji nastaje kada hladniji kopneni zrak prijeđe preko gorja i sudari se s toplijim zrakom koji se nalazi iznad mora. Kada se uvjeti poklope, pokoje godine otočani zabilježe i snijeg, koji se obično ne zadržava dugo na tlu.
Kada je u pitanju početak sezone kupanja, stari otočani uvijek su govorili da je to prva nedjelja u svibnju. Prevedeno u stupnjeve Celzijusa, to je od 16 do 19 stupnjeva. No, more je ugodno za kupanje od lipnja do rujna kada je temperatura mora oko 24 stupnja. Ljeta su uglavnom suha i topla s temperaturom od oko 30 stupnjeva Celzijusa.





by: Duška Žužić