Fascinantna špilja ispod dubrovačkog aerodroma
Fri, May 1, 2009
Ispod platforme u dubrovačkoj zračnoj luci nalazi se špilja jedinstvene prirodne ljepote - Đurovića špilja, koja je ime dobila prema prijašnjem vlasniku zemljišta na kojemu se nalazi. Stara oko 5000 godina, duga je otprilike 200 metara, visoka ponegdje do deset, a duboka između 23 i 25 metara.
U projekt istraživanja i uređenja špilje te njene valorizacije dubrovački aerodrom uložio je više od dva milijuna kuna, želeći sačuvati ovaj prirodni fenomen i ponuditi ga kao dodatni sadržaj, ne samo korisnicima zračne luke, već i svim posjetiteljima ove regije.
Arheološki nalazi pronađeni u njoj potječu iz brončanog i željeznog doba. Prema dostupnim informacijama, prvo biospeleološko istraživanje obavio je austrijski biospeleolog Viktor Apfelbeck početkom 20. stoljeća. Bila je interesom istraživanja još nekolicine speleologa do 1962. godine, kada je počela gradnja dubrovačkog aerodroma. Otada je Đurovića špilja polako počela padati u zaborav te se ponovno aktualizirala nakon gotovo 40 godina.
Špilja je iznimno lijepa, s velikim brojem stalaktita i stalagmita koji još rastu, jer je špilja ‘živa’. Posebno je fascinantna najveća sala pri kraju špilje koju su istraživači nazvali Dvorana Dubrovačke Republike, a ona se, uz Kapelicu, odlikuje estetski najvrednijim sigama.
Sa svojih 16 stupnjeva ugodne temperature i površinom od oko devet tisuća četvornih metara predstavlja pravo osvježenje u vrelini ljetnih mjeseci, ugodu i tijelu i oku.





by: Nike Labaš